Skip to content

30 Beaumont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block2620
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
37%
Improvement Value:$139,200
63%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+6.7%
2024$7,300+1.2%
2023$7,211+4.1%
2022$6,924+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6249, Page 1529Recorded5/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 6120, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1961