Skip to content

42 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block2623
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,300
47%
Improvement Value:$93,400
53%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+6.7%
2024$5,803+1.2%
2023$5,733+4.1%
2022$5,505+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,008DeedBook 6583, Page 126Recorded2/19/2025

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6144, Page 778

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5932, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 4170, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 2442, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1955