Skip to content

32 Coleridge Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block2621
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
44%
Improvement Value:$102,900
56%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,516+6.7%
2024$6,107+1.2%
2023$6,033+4.1%
2022$5,793+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,008DeedBook 6597, Page 450Recorded7/15/2025

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6404, Page 977

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,008DeedBook 6404, Page 977Recorded5/26/2020

Property Sale

SaleMulti
$211,000
DeedBook 6022, Page 942

Property Sale

SaleMulti
$167,875
DeedBook 4522, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$94,900
DeedBook 3208, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1958