Skip to content

81 Falmouth RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$301,275
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block2639
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
35%
Improvement Value:$156,000
65%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+6.7%
2024$7,871+1.2%
2023$7,776+4.1%
2022$7,466+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,275
Sq Ft1,324DeedBook 6516, Page 180Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955