Skip to content

67 Gerard Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block2636
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
39%
Improvement Value:$124,000
61%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210+6.7%
2024$6,758+1.2%
2023$6,676+4.1%
2022$6,410+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,324DeedBook 6456, Page 535Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6329, Page 5Recorded6/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6153, Page 1272

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 3686, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1961