Skip to content

105 Elton AveTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 21, 2011

Property Information

Block2625
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
44%
Improvement Value:$103,800
56%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+6.7%
2024$6,170+1.2%
2023$6,095+4.1%
2022$5,852+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6110, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$121,900

Property Built

Built

Year Built: 1961