Skip to content

57 Gerard Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block2636
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
44%
Improvement Value:$104,800
56%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+6.7%
2024$6,170+1.2%
2023$6,095+13.9%
2022$5,352+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,064DeedBook 6403, Page 302Recorded5/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1961