Skip to content

104 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block2606
Lot90
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
39%
Improvement Value:$130,900
61%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+6.7%
2024$7,055+1.2%
2023$6,970+4.1%
2022$6,692+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 4163, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1960