Skip to content

29 Dailey DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Oct 23, 2009

Property Information

Block2627
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
37%
Improvement Value:$135,800
63%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+6.7%
2024$7,121+1.2%
2023$7,035+4.1%
2022$6,755+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 6026, Page 982

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4560, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 2389, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1954