Skip to content

31 Amsterdam Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 3, 2007

Property Information

Block2619
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
39%
Improvement Value:$128,300
61%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+6.7%
2024$6,956+1.2%
2023$6,872+4.1%
2022$6,598+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5625, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 4603, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2186, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1961