Skip to content

13 Toby LaTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block2628
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
30%
Improvement Value:$181,900
70%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+6.7%
2024$8,585+1.2%
2023$8,481+4.1%
2022$8,143+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3385, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1955