Skip to content

53 Valley View RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Date
Mar 30, 2010

Property Information

Block2630
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
33%
Improvement Value:$160,500
67%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+6.7%
2024$7,871+1.2%
2023$7,776+4.1%
2022$7,466+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955