Skip to content

82 Winding Way

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block2628
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
30%
Improvement Value:$178,600
70%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+6.7%
2024$8,476+17.7%
2023$7,201+4.1%
2022$6,915+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,646DeedBook 6455, Page 1247Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6302, Page 1Recorded9/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 6123, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4337, Page 171

Property Sale

SaleMulti
$130,500
DeedBook 2999, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1955