Skip to content

77 Valley View RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Aug 19, 1985

Property Information

Block2630
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
30%
Improvement Value:$178,800
70%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+6.7%
2024$8,439+1.2%
2023$8,337+4.1%
2022$8,005+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 2304, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1955