Skip to content

29 Bonnie Rae DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jan 3, 2013

Property Information

Block2630
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
36%
Improvement Value:$138,100
64%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,644+6.7%
2024$7,164+1.2%
2023$7,077+4.1%
2022$6,795+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 6163, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1955