Skip to content

3 Kim Valley Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block2632
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
37%
Improvement Value:$132,500
63%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+6.7%
2024$6,973+1.2%
2023$6,888+5.2%
2022$6,548+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6225, Page 309Recorded8/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954