Skip to content

7 Toby La

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block2628
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
37%
Improvement Value:$133,900
63%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+6.7%
2024$7,009+1.2%
2023$6,924+4.1%
2022$6,648+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6318, Page 1430Recorded2/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 6073, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1955