Skip to content

4081 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1935

Last Sale Price
$235,100
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block2632
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
30%
Improvement Value:$167,000
70%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+6.7%
2024$7,835+1.2%
2023$7,740+4.1%
2022$7,431+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,100
Sq Ft1,540DeedBook 6388, Page 1528Recorded11/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4110, Page 236

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2839, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1935