Skip to content

285 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1945

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block2686
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
35%
Improvement Value:$117,100
65%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+6.7%
2024$5,988+1.2%
2023$5,916-0.3%
2022$5,934+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,500DeedBook 6451, Page 1439Recorded8/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$251,000
DeedBook 5269, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$167,850
DeedBook 4402, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2526, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1945