Skip to content

33 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block2634
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
40%
Improvement Value:$126,500
60%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+6.7%
2024$6,933+1.2%
2023$6,849+4.1%
2022$6,576+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,500
DeedBook 4074, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 2569, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1961