Skip to content

2 Langham Way

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block2634
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
37%
Improvement Value:$138,800
63%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+6.7%
2024$7,280+1.2%
2023$7,192+4.1%
2022$6,905+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 6252, Page 69Recorded6/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5231, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1960