Skip to content

38 Ovington DrTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Mar 26, 2002

Property Information

Block2606
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
38%
Improvement Value:$155,300
62%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+6.7%
2024$8,310+1.2%
2023$8,210+4.1%
2022$7,883+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$181,500
DeedBook 4280, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1965