Skip to content

10 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block2634
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
44%
Improvement Value:$106,500
56%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+6.7%
2024$6,226+1.2%
2023$6,151+4.1%
2022$5,906+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6341, Page 235Recorded9/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4148, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2468, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1960