Skip to content

5 Falmouth RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block2635
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
40%
Improvement Value:$122,900
60%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,221+6.7%
2024$6,768+1.2%
2023$6,686+4.1%
2022$6,420+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 6110, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 3545, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1961