Skip to content

9 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 14, 1999

Property Information

Block2635
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$112,400
58%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+6.7%
2024$6,421+1.2%
2023$6,343+4.1%
2022$6,091+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3687, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1961