Skip to content

17 Falmouth RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block2635
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
36%
Improvement Value:$144,900
64%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+6.9%
2024$7,258+1.3%
2023$7,167+0.6%
2022$7,121+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 4156, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1961