Skip to content

37 Kerr Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Jan 16, 1987

Property Information

Block2550
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
37%
Improvement Value:$125,300
63%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+6.7%
2024$6,533+1.2%
2023$6,454+4.1%
2022$6,197+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 2375, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1958