Skip to content

41 Hastings RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Aug 23, 2004

Property Information

Block2637
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
39%
Improvement Value:$121,700
61%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.7%
2024$6,576+1.2%
2023$6,497+4.1%
2022$6,238+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 4820, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1961