Skip to content

57 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block2638
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
41%
Improvement Value:$118,500
59%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+6.7%
2024$6,636+1.2%
2023$6,555+4.1%
2022$6,294+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 6324, Page 492Recorded4/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$128,900
DeedBook 2574, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1955