Skip to content

61 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2013

Property Information

Block2638
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$115,100
58%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+6.7%
2024$6,510+1.2%
2023$6,431+4.1%
2022$6,175+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959