Skip to content

51 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block2638
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,066
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
43%
Improvement Value:$110,300
57%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+6.7%
2024$6,365+1.2%
2023$6,288+4.1%
2022$6,037+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$233,000
DeedBook 6083, Page 638

Property Sale

SaleMulti
$246,500
DeedBook 5223, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2908, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1955