Skip to content

34 Gerard Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block2638
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
45%
Improvement Value:$100,900
55%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+6.7%
2024$6,058+1.2%
2023$5,984+4.1%
2022$5,746+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 3864, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1955