Skip to content

4203 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block2641
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
27%
Improvement Value:$194,800
73%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,402+6.7%
2024$8,812+22.5%
2023$7,195+4.1%
2022$6,908+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,756DeedBook 6576, Page 882Recorded12/5/2024

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft1,756DeedBook 6490, Page 1973Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,756DeedBook 6407, Page 1489Recorded7/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 6215, Page 424

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 6215, Page 424Recorded4/2/2015

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 6197, Page 187Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 6180, Page 506Recorded10/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900