Skip to content

10 Kim Valley RdTrenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block2641
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
36%
Improvement Value:$143,800
64%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978+6.7%
2024$7,478+1.2%
2023$7,387+4.1%
2022$7,093+10.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,120DeedBook 6384, Page 1854Recorded10/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2773, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1958