Skip to content

29 Bruno Crescent

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block2642
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$157,400
66%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,186+6.9%
2024$7,657+1.3%
2023$7,562+4.3%
2022$7,250+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 2485, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1965