Skip to content

7 Argonne AveTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Date
Nov 13, 2002

Property Information

Block2642
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
40%
Improvement Value:$122,000
60%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+7.0%
2024$6,432+1.3%
2023$6,351+4.3%
2022$6,088+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960