Skip to content

27 Bruno Crescent

Trenton, NJ 08620

Built 1963

Last Sale Date
Nov 12, 2008

Property Information

Block2642
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
39%
Improvement Value:$128,400
61%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+6.9%
2024$6,756+1.3%
2023$6,671+4.3%
2022$6,395+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963