Skip to content

20 Hastings Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block2636
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$163,200
68%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+23.1%
2024$6,903+1.2%
2023$6,820+4.1%
2022$6,548+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,588DeedBook 6516, Page 2000Recorded3/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 4685, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1961