Skip to content

20 Dan Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Aug 12, 2010

Property Information

Block2648
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
36%
Improvement Value:$150,500
64%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,285+6.7%
2024$7,765+1.2%
2023$7,671+4.1%
2022$7,366+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,500
DeedBook 6072, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1965