Skip to content

14 Dan Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block2648
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
33%
Improvement Value:$171,600
67%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028+6.7%
2024$8,462+1.2%
2023$8,360+13.8%
2022$7,347+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,355DeedBook 6383, Page 1888Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 6355, Page 908Recorded1/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965