Skip to content

167 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2006

Property Information

Block2654
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
36%
Improvement Value:$153,000
64%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+6.7%
2024$7,957+1.2%
2023$7,861+4.1%
2022$7,547+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4337, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1968