Skip to content

37 Kay Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block2654
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
37%
Improvement Value:$148,400
63%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,299+6.7%
2024$7,779+1.2%
2023$7,684+4.1%
2022$7,378+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,404DeedBook 6381, Page 1836Recorded9/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 2282, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1968