Skip to content

110 Argonne Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block2655
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
31%
Improvement Value:$185,100
69%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+6.7%
2024$8,915+11.2%
2023$8,020+7.6%
2022$7,451+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000
Sq Ft1,529DeedBook 6411, Page 1948Recorded8/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965