Skip to content

405 Church StTrenton, NJ 08620

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 1990

Property Information

Block2661
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page326

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
35%
Improvement Value:$97,500
65%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,036+7.0%
2024$4,705+1.3%
2023$4,645-0.3%
2022$4,660+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900