Skip to content

59 State Hwy 156

Trenton, NJ 08620

Built 1900

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Oct 15, 2008

Property Information

Block2662
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page324

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
37%
Improvement Value:$77,100
63%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,335+6.7%
2024$4,063+1.2%
2023$4,013-0.3%
2022$4,026+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 5948, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1900