Skip to content

407 Church St

Trenton, NJ 08620

Built 1900

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block2661
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page326

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
36%
Improvement Value:$90,100
64%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,958+6.7%
2024$4,647+1.2%
2023$4,591-0.3%
2022$4,605+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6182, Page 567Recorded11/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900