Skip to content

403 Church St

Trenton, NJ 08620

Built 1876

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block2661
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page326

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
37%
Improvement Value:$88,300
63%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+7.1%
2024$4,354+1.3%
2023$4,299-0.3%
2022$4,313-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 6354, Page 93Recorded1/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 4842, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 3000, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1876