Skip to content

4515 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1876

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block2666
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page319

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
47%
Improvement Value:$132,000
53%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,711+6.7%
2024$8,165+1.2%
2023$8,066-0.3%
2022$8,091+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,656DeedBook 6531, Page 846Recorded8/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1876