Skip to content

4573 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block2666
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page319

Building Details

Building Class---
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,178
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
32%
Improvement Value:$832,600
68%
Total Assessment$1,218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,943+6.7%
2024$40,250+1.2%
2023$39,763-0.3%
2022$39,885+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 4547, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 2235, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1930