Skip to content

112 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1890

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block2666
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page319

Building Details

Building Class18
Description2SS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,330
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,200
33%
Improvement Value:$386,400
67%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,319+6.7%
2024$19,045+1.3%
2023$18,795+13.1%
2022$16,614+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft5,330DeedBook 6477, Page 433Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft4,340DeedBook 6307, Page 1854Recorded11/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$115,670
DeedBook 3776, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1890